Ceny zájezdů a příplatky

Děti zdarma

Děti zdarma, to je maximálně pěkný slogan. Realizuje se tak, že se pěkně napálí cena pro rodiče, aby se případná ztráta za dítě vsákla. Ale stejně, když si pak chcete vzít třeba dvě nebo tři děti, tak se za děti vyrojí spousta poplatků. Úplně samozřejmě se za děti platí taxy (letištní, palivová, pojištění), ale dost často se dozvíte, že dětí je moc, je jim moc let, že zdarma je jenom pobyt (ale ne jídlo a letenka), že už to neplatí nebo podobné zajímavosti.

Stav do roku 2010

Od roku 2010 platí nový zákon, který nutí agentury a cestovky uvádět vždy konečnou cenu. To celkem relativizuje následující text, který jsem psal podle zkušenosti z minulých let. Když to vyjde, následující informace nebudete potřebovat. Ale pro jistotu:

Cestovky i agentury se snaží udělat nejlevnější nabídku, i kdyby měla být nejlevnější třeba jen na první pohled. Levná nabídka přitáhne pozornost, protože každý  raději kupuje levněji než dráž.

Asi to znáte. Fígl spočívá v tom, že se do veřejně inzerované ceny nezapočítávají různé příplatky, tak zvané taxy. Tyhle příplatky jsou samozřejmě povinné. Příklad základní ceny a příplatků:

Základní cena za osobu 9590 tohle je inzerovaná cena
Letištní a bezpečnostní poplatky 1990 drobným písmem dole
Palivový příplatek 1690 drobným písmem dole
povinné pojištění 440 drobným písmem dole
Celková cena za osobu 13710 tohle se musí zaplatit
Takže celkem taxy 4120  

To byl jenom příklad (sice extrémní, ale nevymyslel jsem si ho). Celková výše tax se většinou pohybuje od 2 do 4 tisíc za osobu. Jediný důvod, proč nejsou taxy běžně součástí ceny, je zmatení nakupujícího. Cestovky se sice vymlouvají, že se taxy můžou v průběhu času měnit (například v důsledku změny cen paliva), ale láry fáry. Ještě jsem nezažil, že by někdy někomu taxy změnily. Cestovky si prostě pomocí příplatků tvoří zisk.

V posledních letech je vidět pozitivní posun v tom, že se některé agentury snaží povinné taxy uvádět hned u základní ceny (i když stále docela malým písmem). Navíc některé cestovky uvádějí vždy cenu včetně všech příplatků. To je docela sympatické, ale myslím, že na tom zatím prodělávají. Pokud si dobře pamatuju, s uváděním celkové ceny začala u nás cestovka VTT. Nebo Neckermann hned od svého vstupu na trh.

Další příplatky jsou sice nepovinné, ale dokáží taky opticky pěknou cenu pěkně prohnout. Já například na dovolenou jezdím sám (většinou chodím s učitelkami, které v práci nemají dovolenou) a běžný příplatek za jednolůžkový pokoj by pak byl ve výši od tří do pěti tisíc. Pěkně děkuju. Ale i třeba výlet ve třech bývá problematický, protože třetí bydlí na přistýlce, což je nepohodlné.

Od roku 2010 se musí uvádět konečná cena. V ní nemusí být uvedeny ceny za pojištění. Dejte si ale pozor na zájezdy bez dopravy, ke kterým je potřeba dokoupit letenku nebo se tam dostat jinak.

V Řecku se připlácí za klimatizaci

V tuto chvíli je mi známo pouze to, že v Řecku se téměř všude platí za klimatizaci. Denně se platí kolem pěti euro, někde i osm. Počítejte s tím, dokáže to udělat pěknou díru v rozpočtu. A bez klimatizaci se v létě nedá moc přežít.

Kdy se smí navýšit cena

Podle novely zákona o cenách smí  cestovka cenu zájezdu před odjezdem zvýšit jen v těchto případech:

  • dojde-li ke zvýšení ceny za dopravu (např. v mezidobí zdraží benzín),
  • zvýší-li se platby spojené s dopravou (jako např. letištní či přístavní poplatky),
  • zvýší-li se směnný kurs české koruny použitý pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 %

 

 

Tento blog jsem psal někdy kolem roku 2009, když jsem se začal zajímat o cestovní ruch, hlavně outcomming. Hodně věcí už je jinak, ale základy docela zůstaly. Nemyslím, že by někdo měl zájem to po mě studovat a číst, ale nechávám to tu jako dokumentární čtení.

dovolena.rovnou.cz píše Yuhů. Napište mi na janovsky@gmail.com