Asociace cestovních kanceláří

V českých zemích působí dvě asociace pro cestovky a agentury. Mají velmi podobná jména:

  • Asociace cestovních kanceláří České republiky
  • Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Aby nebyl zmatek, udělal jsem si tabulku:

jméno Asociace cestovních kanceláří České republiky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
zkratka ACKČR AČCKA
web www.ackcr.cz www.accka.cz
šéfuje jim Viliam Sivek, místopředseda pro vnější vztahy je Jan Papež Roman Škrabánek. dříve Tomio Okamura (nyní druhý viceprezident)
velikost asociace přibližně 200 CK a agentur (prosinec 2014) přibližně 240 CK i agentur (prosinec 2014)
nenávidí konkurenční asociaci? ano ano
namátkou členové Adventura, Azur Reizen, Blue Style, Čedok, Exim tours, Firo tour, Shenkos, Student Agency (dovolena.cz), Venus Trade and Tours Invia.cz, Etravel.cz, Alpina.cz, CK Poznání, Exim Tours, Kudrna, Snail Travel, Student Agency (dovolena.cz)

(Pokud jsem se snad v tabulce dopustil nepřesností, nebyl to zlý úmysl.) Jak je vidět, některé CK nebo agentury jsou v obou asociacích, ale ten průnik členstva je jinak velmi malý.

Osobně se domnívám, že členství v nějaké asociaci není zárukou kvality služeb. Ty asociace stejně berou každého a vylučují nerady, protože mají z těch členů roční příspěvky. Například ACKČR vybírá roční příspěvek od malých agentur kolem 5 tisíc korun.

Že by měly cestovní agentury nebo kanceláře nějaké výhody ze členství v asociacích, to asi taky neplatí. Klientům platícím za zájezdy je to jedno, i když se obě asociace samozřejmě snaží, aby jim to jedno nebylo. A asociace se za své členy postaví jenom výjimečně, v podstatě jen tehdy, když tím mohou zároveň poškodit konkurenční asociaci. Občas obě asociace vystupují i v přímém rozporu se zájmy svých členů.

Specifickou roli v téhle oblasti hrál  Tomio Okamura. Ještě v době, kdy nedělal politiku, byl Tomio Okamura velmi komunikativní a aktivní, takže ho novináři měli docela rádi, což pro AČCKA byl skvělý marketing. Takže Okamura bodoval, narozdíl od pana Viliama Sivka, o kterém jsem upřímně v životě neslyšel, jenom jsem no našel na webu ACKČR. A široká veřejnost samozřejmě nemá vůbec ponětí, že asociace jsou dvě a že se obě jmenují skoro stejně. Ovšem díky Okamurovi, který býval často například v televizi nebo v rádiu, měla AČCKA výrazně větší mediální prostor. To se docela změnilo od té doby, co Okamura začal dělat politiku. Pan Roman Škrabánek je stejně nevýrazný jako pan Sivek, takže teď jsou obě asociace z hlediska mediálního pokrytí zhruba na stejno.

 

Tento blog jsem psal někdy kolem roku 2009, když jsem se začal zajímat o cestovní ruch, hlavně outcomming. Hodně věcí už je jinak, ale základy docela zůstaly. Nemyslím, že by někdo měl zájem to po mě studovat a číst, ale nechávám to tu jako dokumentární čtení.

dovolena.rovnou.cz píše Yuhů. Napište mi na janovsky@gmail.com