Last minute žvásty

Last minute znamená "poslední minutu". Kdysi v sedmdesátých letech cestovky na poslední chvíli fakt zlevňovaly, protože se snažily doprodat kapacity. Od devadesátých let už je ale "last minute" jenom marketingový blábol. Přesto se lidi kvůli němu naučili odkládat nákup dovolené na pozdní čas, čímž si dost komplikují situaci.

Dnes "last minute" pro cestovky znamená, že se odlétá dříve než za měsíc. Podle logiky:

minuta = měsíc

Hm, budiž. Pro zájezdy, které cestovky opravdu potřebují prodat na poslední chvíli, si vytvořily různá jiná pofidérní označení, jako "super last moment" "hot call" a podobné žblepty. Navíc jsem slyšel, že spojení "last minute" má kdosi zaregistrované jako ochrannou známku, takže cestovky v některých zemích jsou nuceny používat i označení "last moment".

Jestli chcete nakupovat opravdu levné zájezdy, dá se to takhle:

  • Kupujte přes first minute. To znamená v lednu, v únoru a březnu. Tehdy dávají cestovky opravdové slevy. Je to hned po vytištění katalogů na léto, které se tisknou před polovinou ledna na první cestovní veletrh.
  • Sbalte si a na webu 1155.cz se mrkněte, kam co zrovna letí. Nebo dorazte na letiště a rozhodněte se až tam. Tak se dá ušetřit pár stovek.
  • Sledujte kamenné prodejny Čedoku. Pokud máte rádi kvalitní zájezdy, tak se vyplatí jezdit s Čedokem a pár stovek si připlatit. Na kamenných pobočkách ale vylepují poslední neobsazené nabídky, které jsou zase o těch pár stovek levnější.
  • Taky můžete počkat, která země se ten který rok dostane do průseru. Letos (2010) se do průseru dostalo Řecko, přičemž si to vylepšilo zapalováním athénských bank. Všichni Němci v televizi viděli hořet banku, a tak hned raději své zájezdy zrušili. Proto se letos řecké zájezdy zlevňují. Ale ne o moc. Takováhle švanda asi nebude každý rok. Příště tipuju Portugalsko, tam je taky hezky.

 

dovolena.rovnou.cz píše Yuhů. Napište mi na janovsky@gmail.com